Ekskluzive: 230 emrat e kriminelëve serbë që kryen masakrat në Kosovë (Dokument, Foto+18)

Në këtë listë gjeni emrat e ushtarakëve apo personave të armatosura për të cilët ka shënime që kanë marrë pjesë në kryerjen e krimeve të rënda si masakrimi, pushkatimi, therje të popullsisë civile dhe dhunimin e femrave. Lista është ndërtuar sipas rasteve shumica e të cilave është shqyrtuar nga hetuesia ndërkombëtare dhe hetuesi i OKB-sëVeprimtarja Mirvete Klaiqi Rashiti nuk e ndalë kontributin e saj

  Veprimtarja e fundviteve 80’ Mirvete Klaiqi Rashiti e cila nuk u ndal për tre dekada, tani po garon për asamblenë komunale të Dardanës nga Lëvizja Vetëvendosje. Në fund të viteve 80’ ajo ishte angazhuar në Lëvizjen Studentore ku kundërshtohej regjimi serb i asaj kohe. Më vonë u angazhua në themelimin e Këshillit të PajtimitMetush Krasniqi është heroi i të gjitha kohërave

Shkruan: Shefik Sadiku, ish i burgosur politik Fjalë rasti, për shënimin e 31 vjetorit të përjetësisë së Heroit Kombëtar, Metush Krasniqit pranë Bustit të tij, te Hekurudha në FushëKosovë! Metush Krasniqi ka lind më 19.08.1927 në fshatin Dajkoc, Komuna e Dardanës (ish Kamenicës)! Për herë të parë e kanë burgosur në Lubjanë në pranverë tëRecension: Shqiptarë, frymoni shqip!

Shkruan: Isa Ferizaj, Tiranë Sapo mora nga vellai im i idealit, autori i librit “Rrëfime nga burgu”, Agim Sylejmani, njoftimin se e kishte përfunduar shkrimin e këtij libri dhe do ta dërgonte për botim, por bashkë me këtë njoftim mora edhe këtë liber, përmes postimit të tij në adresën time elektronike, ndoshta për ta lexuarKërkohet lirimi i Prof. Dr. Sadri Ramabaja

Drejtuar: Qeverisë së Republikës së Kosovës Kombeve të Bashkuar për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë Amnestisë Insternacionale SOLIDARIZIM – PROTESTË! LIRI PËR PROF. DR. Sadri Ramabaja! Praktika e demokracisë është praktika e mendimit të lirë! Frika që ligji i pushtetit për kontroll të mendjes së lirë, për t’kontrolluar shtypin e lirë, mendimtarët parimor, qëTerrorin e organizojnë gjithmonë shërbimet e fshehta

Shkruan: Dilaver Goxhaj, Tiranë Kur ndodhi plagosja e Azem Vllasit nga Murat Jashari menduam se Muratit i kishte ngelur ora në vitet ’80-të shekullit të kaluar. Por kur Xhavit Haliti tha se “tani ky person do tregoi se kush ia ka hartuar pyetjet akuzë”, ndaj atij dhe disa të tjerëve, “ngase ai është i paaftëKADAREJA NË AMERIKË (Urim për “Nobelin”)

Shkruan: Prof. Dr. Agron F. Fico Shkrimtari i shquar Ismail Kadare është personaliteti i kombit shqiptar më i njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas nobelistes shqiptare, Nënë Tereza. Pas Luftës së Dytë Botërore shkrimtari Kadare u shfaq në botën letrare shqiptare si një shkrimtari i talentuar, që u afirmua, me krijimin e njëLibrat e Prof. Prenk Cub Lleshit

Librat e botuara nga Prof. Prenk Cub LleshiMe Votë drejt Forcës për Ndryshim

  Shkruan: Mr. Sc. Blerta Haxhiaj Cfarë ndodh nësë një femër fiton zgjedhjet komunale? Nëse analizojmë zgjedhjet mes kandidatëve meshkuj dhe femra në rangun komunal vërejme rolin e femrës në politikëbërjen në shtëtndërtimin e një vendi. Duke përdorur një masë të korrupsionit të bazuar mbi auditimet qeveritare mund të gjejmë se ‘kryetaret femra’ janë mëKu ishe dje zoti”Akademik nderi”

Shkruan: Prof. Dr. Agron F. Fico, H.C, Akademia e Shkencave të Shqipërisë është institucioni më i lartë shkencor i vendit, qe jep këshilla, mendime dhe madje harton projekte madhore për zhvillimin ekonomik-shoqëror -politk dhe kulturor. Në Akademinë e Shkencave të Japonisë presidenti i saj është anëtar në pesëshen e Këshillit Perandorak. Në kushtetutën japoneze Akademisë