Category: Philantropy

Pesëdhjetë vjet me sharki n’dorë: Bisedë më rapsodin e njohur nga Irzniqi i Deçanit, Riza Daci, që jeton në Nju Jork

RIZA DACI -INDIVIDUALITET I SHQUAR I KËNGËS FOLKLORIKE DHE PASARDHËS I DENJË I DERVISH SHAQËS   I lindur në fshatin Irzniq të komunës së Deçanit me 3 maj të vitit 1949, rapsodi i mirënjohur kosovar, Riza Daci, pasardhës dhe interpretues i denjë i këngës dhe melosit të Dervish Shaqës e të Shaqë Avdisë, jeton në Shtetet eNdërroi jetë Prof. Sokol Lulgjuraj

Lajmërim Me 13 gusht 2017, Pas një sëmundje të rëndë, në moshën 59 vjeçare ndërroi jetë Prof. Sokol P. Lulgjuraj. Profesor Lulgjuraj u lind me 26 tetor 1957 në fshatin Dinoshë në një familje atdhetare të Malësisë. Tërë jetën ia kushtoi edukimit të brezave të rinjë dhe hulumtimit të historisë së Malësisë së Madhe eSeriali amerikan “Plates on Fire” me producente dy shqiptaret Greta dhe Vilma

  “Plates on Fire” (Pjatat në Zjarr) është show më i ri krijuar nga veterani Joe Viramontez me producentet dy artistet e njohura shqiptare në Hollivud, Greta dhe Vilma Zenelaj, themeluese të Colored Films. Producentet shpallën datat e fillimit të serialit të gatimit kompetitiv në TV amerikan nga tetori – dhjetor 2017, ku 10 episodeAPEL

Të nderuar, Në lidhje me ngjarjet e fundit me disa agjenci për ndërmjetësim gjatë punësimit për të cilat ekzistojnë informacione për mashtrim të studentëve për punë jashtë vendit, APELOJMË tek opinioni i gjërë që kandidatët për punë jashë vendit të jenë shumë të vëmendshëm kur të bejnë një vendim të tillë. Respektivisht, sipas Nenit 22,Libri i Luz P. THaqit “Deshmi ne Kohe”, katalogizohet ne “ Library of U.S. Congress” ne Washington DC July 17, 2017

  Bibloteka e Kongresit Amerikan,njihet si institucioni i pare kulturor federal ne SHBA dhe sot si libraria ma e madhe ne bote e themeluar ne vitin 1800, ndersa e vendosur ne Capitoll Hill ne vitin 1814 atebote me nje sfond te 6478 librash. “Library of Congress”, eshte dege e Kongresit Amerikan ku drejtori i sajeAktori i shquar Mirsad Abazi në shfaqen e re “Një shtrat plot me të huaj”

    Intervistë eksluzive  me aktorin e talentuar Mirsad Abazi    Aktori i mirnjohur Mirsad Abazi pati një sukses të jashtëzakonshëm në New York me filmin “A Long Way Home” me regji të Ibër Dearit. Filmi “A Long Way Home” triumfoi në New York dhe fitoi çmimin “Regjia më e mirë” te festivali që uPritet vendimi për vendosjen e shtatores së tribunit të kombit Ramiz Cërnica në qytetin e Gjilanit

   SHKUPI NDERON BIJËN E SAJ, GONXHE BOJAXHIU – NËNË TEREZA

Fjalimi i mbajtur nga Prof. Dr. Skender Asani në Shkup me 26 Shtator 2016 Jam shumë i nderuar që sot kam nderin që në emër të Institutit të Trashëgimisë Shpirtërore e Kulturore të Shqiptarëve në Shkup, që tashmë është bërë kujdestar i vlerave të njëmendta shpirtërore e kulturore shqiptare në Maqedoni, t’ju dëshiroj mirëseardhje nëShën Tereza është emri më i nderuar në botë në kohën tonë dhe shqiptarja më e madhe e të gjitha kohërave

  Muhamet Mavraj, Prishtinë Do ta deshironte secili komb, do ta nderonte secilin komb, por ja qe Zoti deshiroi te ishte nga gjaku yne, dhe ajo e nderoi kete race me shume se kushdo ndokund e ndonjehere! Ajo ka lindur ne kryeqytetin e Vilajetit te Kosoves, ne Shkup, 1910. Pas copetimit te trojeve, familja uPopulli shqiptar në Maqedoni po përjeton zgjim kombëtar

Populli shqiptar ne pergjithesi dhe veçanerisht ai qe jeton ne Maqedoni, nen udheheqejen e njerit prej bijeve te tij me te lavdishem e me besnik, te paperkulurit, udheheqesit largepames Ali Ahmeti, po jeton ditet jo vetem te çlirimit kombetar, te zgjimit historik, por edhe te ndryshimit te madh e te panjohur deri me tani ne