Category: Law

ATENTAT NDAJ AZEM VLLASIT

Shkruan: Naim Balidemaj, New York E drejta per te jetuar i takon çdokujt. Madje, edhe Azem Vllasit, edhe pse ky, Azem Vllasi ua mohoi lirine mijera studenteve qe nga viti 1981 deri me 1989 kur u mohua edhe vet nga padronet e tij. I quajti demonstratat e vitit 1981 te orkestruara nga ideologjia staliniste dheSi i rekrutonte UDB-ja intelektualët shqiptarë në vitet ’50: Rasti i Martin Camajt dhe Hasan Kaleshit

Ekskluzive: Dokumentet sekrete të dosjeve të CIA-s për Martin Camajn dhe Hasan Kaleshin. A ishin rekrutuar ata nga UDB-a jugosllave? Nën lupën e CIA-s Në vitet 50-të kur sipërfaqësisht dukej se po vendosej një lloj detanti i ftohtë  në marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave, UDB nuk kishte hequr dorë nga përpjekja për të rrëzuar regjimin e Enver Hoxhës.SHERADIN BERISHA: OPERATIVA E SHTABIT TË OPERACIONIT “SHIGJETA” MAJ – QERSHOR 1999 (BASHKËBISEDIM ME VEPRIMTARIN AGIM SYLEJMANI)

 (Pjesa I) Pashtriku.org, 5 mars 2017: “Në ditët e para të majit, sipas shënimeve të mia, ishte data 2 maj 1999, nga Kosova erdhën kolonel Bislim Zyrapi me disa ushtarakë të tjerë, Rifat Sylejmani, Nexhmedin Kastrati, Fadil Zejnullahu, Enver Rrustemi, etj.,të dërguar nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së për të marrë drejtimin e veprimeve luftarakeAVNI RRUSTEMI E RAMUSH HARADINAJ

Avni Rrustemi ne Paris gjykohej se vrau tradhetine,Ramush Haradinaj gjykohet ne Paris se luftoi Serbine! Per Avniun u ngrit ne kembe e gjithe Shqiperia, kunder edhe atehere ishte Serbia! Per Ramushin eshte ngritur Shqiperia, Kosova dhe kudo shqiptaria, por kunder Tij sikur atehere kur u vra tradhetia, perseri eshte kunder Serbia!   Kjo nuk eshteAKTIVITET PËR FAIK KONICËN NË BIBLIOTEKËN E KONGRESIT AMERIKAN

Shkruan: Arsim Çejku, Washington.DC   Figura e Faik Konicës si diplomat dhe personalitet poliedrik u përcoll në një aktivitet mbresëlënës në Bibliotekën e Kongresit amerikan me 17 shkurt 2017 nga juristi dhe studiuesi Agron Alibali, autor i librit “Faik Konica – dritëhijet e një diplomati”. Veprimtaria u çel nga z. Grant Harris, Drejtori i Departamentit“Rexhep Malaj, zjarr lufte që nuk shuhet”

  Recenzion mbi librin monografik të biografit të Rexhep Malajt, Agim Sylejmani   Shkruan: Fatmir Arifi Veprat historike si kjo që po përurojmë sot kanë për synim që t’i japin kuptim më të thellë të kaluarës tonë historike sepse kjo është në natyrën e hulumtuesve të përkushtuar shkencorë, që të bartin mendimet nga gjenerata nëBashkimi bën fuqinë

  Një platform e bashkuar,një Komb, një qëndrim! Me Sfiden për ti bashkuar shqiptarët rreth një platforme te pëbashkët u përballën;Skenderbeu por ja arriti dhe shqiptarët fituan kundër një perandorije e cila ishte një superfuqi e kohes së tij. Të njejtat vështirësi e priten edhe “Hasan Prishtinen” turin e levizjes kombëtare shqiptare në perpjekje përSHQIPTARËT NË MAQEDONI U BASHKUAN NË KUVEND BASHKËKOHOR

Ismet Sylejmani, Prishtinë   Levizje e menqur dhe shpresëdhënëse, vazhdimësi e frymës skenderbegiane të afrimit dhe të pajtimit të popullit shqiptar! Momente kur armiqt e popullit shqiptar përjetojnë temperaturë shpirtërore, dhembje koke dhe dëshprim e dekurajim! Kjo ngjarje e madhe politike kombëtare, i lë me gishta në gojë kundërshtarët politik të cilët nuk mund tëBRANKO MANOJLOVSKI, DEPUTET I POPULLIT SHQIPTAR

Shkruan: Ismet Sylejmani, Prishtinë Në zgjedhjet e 11 dhjetorit 2016 në Maqedoni, krahas rezultatit të zgjedhjeve, ku shqiptarët humbën shtatë deputetë, sepse dolën me më pak deputetë sesa në zgjedhjet e kaluara, ngaqë mbi 70 000 vota shqiptare shkuan në partinë maqedonase LSDM, realitet i hidhur ky, për të cilin duhet një analizë e domosdoshme,Brezi që mbajti ndezur flakadanin e lirisë

Shkruan: Nezir Myrtaj, Prishtinë (Recension për librin “Në rrugë drejt lirisë”, Agim Sylejmani, Prishtinë, 2016 ) Është e njohur thënia se rruga e revolucionit dhe përgjithësisht rruga që çon te liria nuk është e shtruar me lule, por është rrugë e vuajtjeve të shumta dhe e sakrificave të mëdha. Pikërisht këtë fakt e konfirmon edhe