Category: Investigations

ATENTAT NDAJ AZEM VLLASIT

Shkruan: Naim Balidemaj, New York E drejta per te jetuar i takon çdokujt. Madje, edhe Azem Vllasit, edhe pse ky, Azem Vllasi ua mohoi lirine mijera studenteve qe nga viti 1981 deri me 1989 kur u mohua edhe vet nga padronet e tij. I quajti demonstratat e vitit 1981 te orkestruara nga ideologjia staliniste dheSi i rekrutonte UDB-ja intelektualët shqiptarë në vitet ’50: Rasti i Martin Camajt dhe Hasan Kaleshit

Ekskluzive: Dokumentet sekrete të dosjeve të CIA-s për Martin Camajn dhe Hasan Kaleshin. A ishin rekrutuar ata nga UDB-a jugosllave? Nën lupën e CIA-s Në vitet 50-të kur sipërfaqësisht dukej se po vendosej një lloj detanti i ftohtë  në marrëdhëniet shqiptaro-jugosllave, UDB nuk kishte hequr dorë nga përpjekja për të rrëzuar regjimin e Enver Hoxhës.SHERADIN BERISHA: OPERATIVA E SHTABIT TË OPERACIONIT “SHIGJETA” MAJ – QERSHOR 1999 (BASHKËBISEDIM ME VEPRIMTARIN AGIM SYLEJMANI)

 (Pjesa I) Pashtriku.org, 5 mars 2017: “Në ditët e para të majit, sipas shënimeve të mia, ishte data 2 maj 1999, nga Kosova erdhën kolonel Bislim Zyrapi me disa ushtarakë të tjerë, Rifat Sylejmani, Nexhmedin Kastrati, Fadil Zejnullahu, Enver Rrustemi, etj.,të dërguar nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së për të marrë drejtimin e veprimeve luftarakeAVNI RRUSTEMI E RAMUSH HARADINAJ

Avni Rrustemi ne Paris gjykohej se vrau tradhetine,Ramush Haradinaj gjykohet ne Paris se luftoi Serbine! Per Avniun u ngrit ne kembe e gjithe Shqiperia, kunder edhe atehere ishte Serbia! Per Ramushin eshte ngritur Shqiperia, Kosova dhe kudo shqiptaria, por kunder Tij sikur atehere kur u vra tradhetia, perseri eshte kunder Serbia!   Kjo nuk eshteAKTIVITET PËR FAIK KONICËN NË BIBLIOTEKËN E KONGRESIT AMERIKAN

Shkruan: Arsim Çejku, Washington.DC   Figura e Faik Konicës si diplomat dhe personalitet poliedrik u përcoll në një aktivitet mbresëlënës në Bibliotekën e Kongresit amerikan me 17 shkurt 2017 nga juristi dhe studiuesi Agron Alibali, autor i librit “Faik Konica – dritëhijet e një diplomati”. Veprimtaria u çel nga z. Grant Harris, Drejtori i Departamentit“Rexhep Malaj, zjarr lufte që nuk shuhet”

  Recenzion mbi librin monografik të biografit të Rexhep Malajt, Agim Sylejmani   Shkruan: Fatmir Arifi Veprat historike si kjo që po përurojmë sot kanë për synim që t’i japin kuptim më të thellë të kaluarës tonë historike sepse kjo është në natyrën e hulumtuesve të përkushtuar shkencorë, që të bartin mendimet nga gjenerata nëArritje e madhe e vitit 2016. Shqiptarët e Maqedonisë e dërgojnë me votën e tyre të lirë e demokratike, shqiptarin ortodoks në Parlamentin e Maqedonisë

Shkruan: Ismet Sylejmani, Prishtinë   PARLAMENTI I MAQEDONISË Në Parlamentin e Maqedonisë, të dalë nga zgjedhjet parlamentare të vitit 2016 që po e lëmë pas, do të ulen deputetët e dalë nga këto zgjedhje. Në përbërjen e deputetëve, ka edhe deputetë të vjetër të mëhershëm, por edhe të rinj që kanë fituar dhe do tëÇfarë përmban dhe çfarë paraqet Marrëveshja ushtarake e Kumanovës në mes të KFOR-it dhe ushtrisë jugosllave

 Shkruan: Agim Sylejmani Çfarë përmban dhe çfarë paraqet Marrëveshja ushtarake e Kumanovës në mes të KFOR-it dhe ushtrisë jugosllave e nënshkruar më 9 qershor 1999,sipas së cilës operacionet luftarake në nënqiellin e Kosovës përfundojnë më 12 qershor 1999 duke detyruar forcat serbe të tërhiqen? Kjo tërheqje, sipas marrëveshjes është e përhershme, apo e përkohëshme? ÇfarëBRANKO MANOJLOVSKI, DEPUTET I POPULLIT SHQIPTAR

Shkruan: Ismet Sylejmani, Prishtinë Në zgjedhjet e 11 dhjetorit 2016 në Maqedoni, krahas rezultatit të zgjedhjeve, ku shqiptarët humbën shtatë deputetë, sepse dolën me më pak deputetë sesa në zgjedhjet e kaluara, ngaqë mbi 70 000 vota shqiptare shkuan në partinë maqedonase LSDM, realitet i hidhur ky, për të cilin duhet një analizë e domosdoshme,VOTA PËR ALI AHMETIN ËSHTË PLUMB PËR ARMIQT E POPULLIT SHQIPTAR

Shkruan: Ismet Sylejmani, Prishtinë Sot për sot Ali Ahmeti, është udhëheqësi më i madh politik e atdhetar , në të gjithë hapësirën shqiptare! Mbi supet e Tij ka një të kaluar aq shumë të lavdishme e të jashtëzakonshme progresive e integruese kombëtare, sa vështirë se ti gjendet shoqi! Vetëm dashuria e madhe ndaj popullit dhe