Category: Film

Cila është pasuria më e madhe kombëtare sipas Xhevat Limanit?

INTERVISTA 6 February, 2017, 13:00 Në serinë e intervistave të quajtura “Intervista Kuqezi”, që realizohen me personalitete të ndryshme shqiptare, nga Gazeta Online “Sovrani.info”, me një bllok pyetjesh ekskluzivisht për shqiptarët, është përgjigjur Xhevat Limani Cili është vendi më i bukur shqiptar? Qyteti hyjnor i Strugës Kush është personaliteti shqiptar më i rëndësishëm që i kaU shua Kryeartisti Sefedin Nuredini – Sefa

Vdekja e papritur tingëllon me kob, me kujë, plotë gjamë e rrëmujë. A pak pate të tjerë (edhepse vdekjen e kemi hak), po shkove dhe na more Princin dhe më të bukurin e skenës që me artin e tij maestral nē kohë më të vështira solli vetëm pranverë. Dhe stinë me pemë solli Sefa. IshteBujar LAKO-kryeartist

Shkruan: Xhevat Limani, New York Në pllakatin e Dramës “VARRTARËT” me autor dhe regjisor Xheva Limani realizuar në Teatrin shqiptar në Shkup. Bujari është Aktori i parë që theu kufirin shqiptaro- shqiptar në fillim të viteve të “90-ta kur Shqipëria trajtohej si armik i Jugosllavisë. Bujari me shokë ka meritën dhe guximin artistik që iStafi i Albanian American Vision i uron ditëlindjen ish ushtarit të UÇK-së Shumsi Dodaj.


AA Vision: ME SHQIPTARËT E AMERIKËS – Urime… by aavisiontvEKONOMIA E SEKSIT – FREUD VS REICH

Nga Mr.Sc Blerta Haxhiaj Shumica e njerëzve janë skeptik rreth shkrimeve të Wilhelm Reich në disiplina në të cilat ai ka qënë aktiv si në psikologji, sociologji dhe fiziologji edhe në biologji. Subjekti i seksualitetit ka disa prerje virtuale në kërkime të ndryshme, në rrafshe të ndryshme. Ekonomia e Seksit shndërrohet në një disiplinë tëLiria positive e besimit dhe liria negative e besimit

Shkruan: Mr.Sc. Blerta Haxhiaj Habermas Jurgen me një teori normative në mënyre të kujdeshme na tregon se si duhet te jete (….) dhe jo se si eshte (….). Një ngjajshmeri me Hanna Arend – ku e gjithe puna e saj është në kuader të politikes dhe jo për politiken. Gjendja shpirterore karakterizohet nga dy tendencaMANIFESTIM NE STILIN GAZIMESTANQE …

Shkruan: Nexhmedin Syla, New York   Nganjëherë heshtja flet më shumë, se sa e sa fjalime. /Nexhmedin Syla, nga mbrëmja me filmin “KOSOVAR SNIPER”, e shtunë, 23 prill 2016, Manhattan-New York/ Ndodhë, që ta ha maca përsheshin, kur gjendesh në vend, në kohë dhe me njerëz të gabuar…le që diskreditohesh, po edhe mund të irritohesh,AA Vision – ME SHQIPTARËT E AMERIKËS – Qazim Doda: Intervistë ekskluzive me Mehmet Prishtinën

AA Vision – ME SHQIPTARËT E AMERIKËS – Qazim Doda: Intervistë ekskluzive me Mehmet Prishtinën from qazim doda on Vimeo.

Intervistë ekskluzive me Mehmet Prishtinën

Kush ishte Hasan Prishtina dhe familja e tij?
Cili ishte projekti i tij për çlirim dhe bashkim kombëtar?
Çfarë përmbante memorandumi i tij i përbërë prej 14 pikave?
Çfarë tha motra e Hasan Prishtinës, Shehidja për Isa Boletinin?
Si e zbuloi Enver Hoxha varrin e Hasan Prishtinës të cilit kishin dashur t’ia zhdukin gjurmët dhe si e solli në Shqipëri?
Ku gjendet varri i Hasan Prishtinës?
Kush e vrau Hasan Prishtinën?

Këtyre, si dhe shumë pyetjeve të tjera mund t’u gjeni përgjigje në këtë intervistë.“Paftuar”, filmi mbi dramën e emigrimit përjetuar nga bashkëautori Julian Biba

Nga Ermira Babamusta   New York - Producenti dhe skenaristi Julian Biba trajton në filmat e tij tema sociale, histori të emigrantëve, siç është filmi “Patuar” bazuar në ngjarjen reale përjetuar nga vetë Juliani. Ai gjithashtu aktron edhe është kordinator i skenave aksion. Juliani ka lindur në Shqipëri dhe u zhvendos në Shtetet e Bashkuara nëNë Washington DC u shfaq “Tomka dhë shokët ë tij”

  Arsim Çejku / AA Vision -Washington, DC   Shkruan: Arsim Çejku, Washington, DC Të premten më 5 shkurt  në bibliotekën e Bankës Botërore u shfaq kopja e restauruar e filmit “Tomka dhe Shokët e tij”. Ky prezantim ishte ne kuadër te “Albanian Cinema Project” i cili udhëhiqet nga Regina Longo. Tek të gjithë të pranishmit u krijua