Category: Art

Ditën e diel me 18 mars, 2018 do të shfaqet premiera e filmit dokumentar “Zois” në festivalin ndërkombëtar në Kaufman Center në Queens

Në Kaufman Center në Queens, NY konkuron filmi Zoiss në festivalin e fimlit dokumentar. Ky film është kandidat për çmimin e parë të Regjisë dhe Fotografisë. Gjithashtu në këtë festival ndërkombëtar merr pjesë edhe një film tjeter dokumentar nga Shqipëria i cili quhet “LIGHT” që kandidohet për këtë çmim. Këta filma janë përzgjedhur nga komisioniLIMANI NË EKRANIN E MADH KINEMATOGRAFIK

Shkruan: Naser Shatrolli, Prishtinë   Figura më e qëndisur teatrore dhe filmike për kohërat e lavdeve skenike Xhevat Limani – aktor i brezit të aktorëve të suksesshëm, do fërfëllej nuri i tij kreativ e krijues, në shiritin e ekranit të madh, në filmin e quajtur «Prova» gjersa, arti dhe aktori është në provë për tëLibri i Agim Sylejmanit, “Rrëfime nga burgu” është një libër i veçantë sa i përket temës dhe përmbajtjes

  (Fjala e Ahmet Qeriqit, në përurimin e librit: Rrëfime nga burgu”  të autorit, Agim Sylejmani, më 29 nëntor 2017, në amfiteatrin e Bibliotekës Kombëtare, “Pjetër Bogdani” në Prishtinë) Është hera e parë në publicistikën tonë në Kosovë,  të gjejmë brenda një libri rrëfimet e 31 veprimtarëve të Lëvizjes Kombëtare, të njohur në letrat tonaBOTOHET NË ANGLISHT ANTOLOGJIA POETIKE “ROZAFA’S MILK” E POETËVE SHQIPTARO-AMERIKANË NË AMERIKË

  Shkruan: Adnan Mehmeti, New York Janë 19 poetë shqiptarë, anëtarë të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë të cilët janë prezantuar në këtë antologji. Kjo antologji deri më sot mund të konsiderohet e para e këtij lloji  në historinë e letërsisë shqipe që krijohet në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.   Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë ështëShkas për të shkruar!

Raif Gashi Të shkruash për figura të mëdha të kombit, nuk mjafton vetëm të lexosh ndonjë libër për të, ndonjë artikull gazete ose, larg qoftë, ndonjë referat të ndonjë politikani të sotëm, të cilët pa fije turpi përvetësojnë gati çdo gjë nga ajo figurë, dëshmor apo hero i kombit, duke folur vetëm në vetën eFRANG BARDHI MBRON SHQIPTARËSINË E SKËNDERBEUT (Kukuvajkat e sotme mediatike kundër Skënderbeut)

Shkruan: Prof. Dr. Agron F. Fico Gati 400 vite më parë Frang Bardhi shkroi një biografi për Gjergj Kastriot Skënderbeun, e cila u botua më 1636 në Venetik. Vepra e Bardhit kishte karakter polemik dhe ishte kundër priftit katolik sllav Jan Tomku (Ivan Tomko Mrnaviç), që shpallte se Kastrioti ishte me prejardhje sllave. Frang BardhiSHEKUJVE, ENVERI NDRITET!

*  Në shenjë nderimi e mirënjohjeje të pakufijëshme  për birin më të madh e më të dashur që ka lindur, rritur e dashur Kombi shqiptar, dritëpashuarin Enver Hoxha, në 109 – vjetorin e ditëlindjes së Tij!   Shumë vite bërë, gjallojmë pa Ty; Sot Kombi të lyp, me t’mendjes sy! Vitesh koha, rrjedh ajo pa ndarë;Recension: Shqiptarë, frymoni shqip!

Shkruan: Isa Ferizaj, Tiranë Sapo mora nga vellai im i idealit, autori i librit “Rrëfime nga burgu”, Agim Sylejmani, njoftimin se e kishte përfunduar shkrimin e këtij libri dhe do ta dërgonte për botim, por bashkë me këtë njoftim mora edhe këtë liber, përmes postimit të tij në adresën time elektronike, ndoshta për ta lexuarKADAREJA NË AMERIKË (Urim për “Nobelin”)

Shkruan: Prof. Dr. Agron F. Fico Shkrimtari i shquar Ismail Kadare është personaliteti i kombit shqiptar më i njohur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës pas nobelistes shqiptare, Nënë Tereza. Pas Luftës së Dytë Botërore shkrimtari Kadare u shfaq në botën letrare shqiptare si një shkrimtari i talentuar, që u afirmua, me krijimin e njëLibrat e Prof. Prenk Cub Lleshit

Librat e botuara nga Prof. Prenk Cub Lleshi